Dolardan Geçtik Yen mi Harcıyoruz? İstanbul ve Tokyo’da Fiyatlara Bakınca Alım Gücü Farkına İnanamayacaksınız

Türkiye’de yükselen enflasyonu yakalamaya çalışan kazançlar özellikle maaşları vurunca nüfusun yaklaşık 4’te birine ev sahipliği yapan İstanbul karşılaştırmalardan kaçamıyor. Ortalama kazançlar üzerinden yapılan harcamalar ise alım gücü açısından ne durumda olduğumuzu da gözler önüne seriyor. Dünyanın en pahalı şehirleri içinde yer alan Tokyo’yla İstanbul’da fiyatlara bakınca alım gücü ya da hayat pahalılığı kıstası kaçınılmaz oluyor.

Kaynak: https://www.numbeo.com/cost-of-living…

Fiyat karşılaştırmaları en sevdiğimiz şeylerden olurken, gerek birkaç yıl öncesine bakıldığında gerek de başka ülkelere bakıldığında asıl dert alım gücüne dönüşüyor.

Dünyanın en pahalı şehirleri içinde yer alan Tokyo ve İstanbul karşılaştırması da bu ortamda dikkat çekiyor.

TL’nin son yıllarda hızla değer kaybetmesi, sadece dolar karşısında durumu değil, içeride de enflasyona geçişkenlikle alım gücünü giderek düşürüyor.

Japon Yeni ile Türk Lirası karşılaştırmasında ise alım gücüne bakıldığında işler bir miktar üzücü görünüyor. Gelin birlikte bakalım.

Tokyo’da tüketici fiyatları İstanbul’a göre (kira hariç) %53,5 daha yüksek olurken, kira dahil %53,7 daha yüksek görünüyor.

Tokyo’da kiralar İstanbul’a göre %54,3 daha yüksek olurken, Tokyo’da restoran fiyatları İstanbul’a göre %8,7 daha yüksek, market fiyatları ise İstanbul’a göre %102 oranda daha yüksek. Ancak Tokyo’nun ‘Yerel Satın Alma Gücü’ İstanbul’a göre %186,7 oranında da daha yüksek görünüyor.

O halde gelin fiyatlara ve alım gücüne birlikte bakalım. Nımbeo’da yaptığımız fiyat karşılaştırmalarını aldığımız tablomuzda ortalama gelire göre alım hacmine baktık.

Alkol ve yemek Türkiye’de yani İstanbul’da daha pahalı olurken, kahve, su fiyatlarının bizde daha uygun olduğunu görüyoruz. Ancak alım gücüne bakınca işler biraz değişiyor.

Markette açık ara Tokyo İstanbul’dan pahalı, yükselen gıda enflasyonuna karşın gıda fiyatları kesinlikle İstanbul’da daha ucuz. Ama…

Neredeyse iki katı fiyatlara rağmen yine neredeyse iki katı fazla alım gücüne sahip Tokyo’dakiler.

Yine TÜİK TÜFE verilerinde özelikle akaryakıt giderleriyle ve kurdaki yükselişle bizde en çok artış gösteren kalemlerden olan ulaşımda (taksiciler) görmesin ama Tokyo’ya tek üstünlüğümüz orada.

Otomobil fiyatları Tokyo’ya katlayıp giderken, alım süreleri arasında da büyük farklılık görülüyor.

Ev faturaları ve sosyal faaliyetlerde de durum pek değişmiyor. 3’te bir daha ucuza aldığımız hizmeti, daha az satın alma gücümüz bulunuyor.

Eğitimde görece uygun fiyatlı kalırken, anlıyoruz ki Tokyo’da daha çok çocuk okutma gücü buluyor. Tekstil cenneti Türkiye’nin turizminin ve ticaretinin kalbi İstanbul’da giyim harcamalarına bakarsak kesinlikle çok öndeyiz(!).

Barınma İstanbul’da, uzun süredir ekonomik tartışmaların ve hatta siyasetin de ana gündemi olurken, “görece” ucuz olurken, manzaraya bakınca alım gücü, günbatımını resmediyor adeta.

Şehir merkezinde 1+1 ev için ortalama gelirle İstanbul’da kira ancak ödenebilirken, Tokyo’da maaşın yaklaşık 3’te birini ayırmak yeterli oluyor.

Şehir dışına çıkarsak, İstanbul’da biraz rahatlarken, Tokyo’da maaşın 4’te biri yeterli oluyor.

Ev alma konusunda kesinlikle Tokyo’dakiler İstanbul’dakilerden daha dertli ama birazdan bakacağız belki de kredi sorunları yoktur.

Sonunda geldik alım gücünün ana ölçüm merkezine. Ortalama kazançlara yani İstanbul’da yaşayan birinin aldığı maaşlar Tokyo’da aldığı maaşa bakınca 4 kat fazla “birim” görünüyor. Fiyatların çekişmeli gittiği iki şehirde ortalama maaşlara bakınca manzara netleşiyor. Sonda da konut kredi faizleri ilgi çekiyor.

Dünyanın en pahalı şehirlerinden olan İstanbul’un dünyayla bu konuda yarışmasına ve bizler için daha pahalı olmasına ne dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x