Absürt Derecede Küçük Kollu Bir Dinozor Türü Keşfedildi

Küçük kollu dinozor denildiğinde insanların aklına ilk gelen tür Tyrannosaurus Rex ya da daha bilinen adıyla T-Rex oluyor. Öte yandan aynı aileden yeni bir tür, T-Rex’ten bile küçük kollarıyla dikkatleri çekti. Yeni keşfedilen bu abelisaurus türü, oldukça kısa ve kalın kollara sahipmiş. 

Arjantin’de keşfedilen ve “et yiyen boğa” olan bilinen Carnotaurus türüne benzeyen bu ilginç tür bilimsel anlamda ilk defa keşfedilmiş oldu. K. inakayali adı verilen bu türün boynuzları yok ve kolları daha küçük ancak iki türün de kalıntıları Patagonya bölgesindeki kayalık yapılarda ortaya çıktı. 

Kolları koşarken göğsüne çarpıyormuş

Araştırmacıların keşfettiği fosilin aslında kol kemikleri tam değil ancak hareketsiz dirsekler ilkel bilekleri bu dinozorların minik kolları olduğunu ve hatta koştukça göğüslerine çarpıyordu. Geç Kretase çağında, bundan yaklaşık 66 milyon ila 90 milyon yıl kadar öncesinde abelisaurus türleri dünyada en çok rastlanılan canlılardı. Kuzey Amerika ve Asya’da da yaşamış olan bu canlıların en tam ve önemli örnekleri ise Güney Amerika’da keşfedildi. 

Bilim insanları bu türlerin neden bu kadar küçük ve işlevsiz kollara sahip olduklarına dair net bir açıklamaya sahip değiller. Bazı araştırmacılar bu dinozorların kollarının evrimsel süreçte körelmeye başladığını düşünürken bazı araştırmacılar ise üreme sürecinde partnerlerine tutunma ve pençeleriyle saldırma için böyle kollar geliştirdiklerini düşünüyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x