Apple Arabasını Çıkarsaydı Böyle Gözükecekti! İyi Ki Çıkmadı Yorumları Var

Apple, uzun yıllardır gizemle çevrili olan otomobil projesini tamamen iptal etti. Bloomberg’den Mark Gurman’ın aktardığı bilgilere göre, projenin iptal edilmesiyle birlikte proje üzerinde çalışılan 10 yıllık süreçte ortaya çıkan detaylar da gün yüzüne çıktı. Apple’ın yaklaşık 10 milyar dolarlık bir Ar-Ge çalışması harcayarak geliştirdiği otomobil projesi, özgün ve yenilikçi tasarımıyla dikkat çekiyordu.

Gurman’ın verdiği bilgilere göre, Apple Car’ın tasarımı, fütüristik ve oval bir görünüme sahip Canoo Lifestyle aracını andırıyordu. Tasarım, tamamen açılabilir cam tavana, saf beyaz dış gövdeye ve beyaz siyah jantlara sahip lastik kenarlarına sahipti. Önemli bir detay da aracın ön ve arka tasarımının tamamen aynı olmasıydı.

APPLE’IN YENİLİKÇİ TASARIMI VE OZELLİKLERİ

Apple Car, seviye 5 otonom sürüş özelliklerine sahipti ve iç mekanı minimalist bir yapıda tasarlanmıştı. Aracın içinde büyük bir ekran bulunuyor ve hatta bazı test edilen tasarımlarda araç kontrolü için tavana asılı iPad boyutunda ekranlar yer alıyordu. Ayrıca araçta hareket ettirilebilen klima bölümleri gibi ilginç özellikler de bulunuyordu.

APPLE’IN YÖN DEĞİŞİMİ

Ancak, Apple daha sonra projesini seviye 5 otonom sürüşten seviye 2 otonom sürüşe dönüştürmeye karar verdiğinde tasarımı büyük ölçüde değiştirmek zorunda kaldı. Bu değişiklikler arasında ön ve arka cam tasarımlarının değiştirilmesi, araca direksiyon ve pedalların eklenmesi ve öndeki koltukların arkaya dönebilecek şekilde tasarlanması yer alıyordu.

MALİYET VE REKABET

Mark Gurman’ın aktardıklarından yola çıkarak, Apple’ın gerçekten farklı bir otomobil geliştirmeyi hedeflediği anlaşılıyor. Ancak, proje üzerinde yapılan Ar-Ge çalışmaları ve değişikliklerin üretim maliyetlerini artıracağı göz önüne alındığında, Apple Car’ın Tesla, Volkswagen ve diğer otomobil devlerine rekabet etmesinin zor olacağı öngörülüyor. Bu nedenle, Apple’ın nihayetinde proje üzerindeki çalışmaları sonlandırma kararı aldığı belirtiliyor.

Tasarımı gören otomotiv tutkunları “iyi ki çıkmadı” yorumları yapıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x