Destek veriyorlar mı? TFF ve Süper Lig ekiplerinden Avrupa Süper Ligi açıklaması

Avrupa Birliği Adalet Divanı, UEFA ve FIFA’nın, Avrupa Süper Ligi’nin kurulmasını engelleyerek rekabet yasasına aykırı hareket ettiğine hükmetti.

Bu kararın ardından Avrupa Kulüpler Birliği de, Avrupa Süper Ligi’ni desteklemediklerini ve bu projeyi onaylamadıklarıyla ilgili açıklama yayımladı.

TFF kararını açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu, Avrupa Süper Ligi’ni desteklemediklerini açıkladı.

TFF’den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Türkiye Futbol Federasyonu, Avrupa Adalet Divanı’nın 21 Aralık 2023 tarihinde aldığı kararın konusu olan Avrupa Süper Ligi ve bu oluşumun Avrupa futboluna olabilecek etkisi üzerine uzun bir süredir çalışmakta ve gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Futbol, milyarlarca insanı çevresinde buluşturan, futbol oynamak isteyen herkese FIFA ve UEFA talimatları çerçevesinde eşit olanaklar sunarak rekabeti öne çıkaran sağlam temeller üzerinde durmaktadır. Avrupa futbolunun çatı örgütü olan UEFA’nın oluşturduğu futbol piramidi, herhangi bir seviyede futbol oynayan her futbolcunun ve herhangi bir kategoride mücadele eden her kulübün Avrupa futbolunun bir parçası olmasına müsaade etmekte ve sistemin doğru çalışmasını sağlayan her paydaş UEFA tarafından teşvik edilmektedir. 

Bu sporun Avrupa’daki düzenleyicisi UEFA’nın önderliğinde futbolu daha da ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğimizi belirterek, 19 Nisan 2021 tarihinde yaptığımız “Avrupa Süper Ligi girişimi asla kabul edilemez” başlıklı açıklamamızın arkasında bugün de aynı kararlılıkla durduğumuzu vurgulamak isteriz.”

Fenerbahçe’den UEFA’ya destek

Fenerbahçe, Avrupa Süper Ligi’ne karşı olduğunu ve UEFA organizasyonlarını desteklediğini açıkladı.

Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, “Fenerbahçe SK, ulusal liglere, tüm paydaşlar için eşit rekabet hakkına ve futbolu herkes için bu kadar güzel kılan kültürel mirasa karşı büyük bir tehdit olan her türlü ayrılıkçı turnuvadan yana değildir.” ifadelerine yer verildi. 

Başakşehir, Avrupa Süper Ligi’ne destek olmayacak

Başakşehir de resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla, Avrupa Kulüpler Birliği’nin (ECA) aldığı Avrupa Süper Ligi’ni desteklememe kararına katıldığını ve ECA ile iş birliği içinde olmaya devam edeceklerini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x