Türkiye’de Ev Fiyatına Dünyadan Evler Serisi 3: ABD’den 3-5 Milyon Liraya Alınabilecek Evler

Türkiye’de ev fiyatlarının yükselmesiyle yapılan karşılaştırmalarda dünya turumuza devam ediyoruz. Turumuzun ilk durakları Almanya ve İtalya olmuştu bu kez ABD’yle devam ediyoruz. Türkiye’de 3 ila 5 milyon aralığında ev almak yerine ABD’den alınabilecek evlere baktık. Buyurun birlikte emlak turizmimize devam ediyoruz.

Türkiye’de ev fiyatlarında yükseliş sürerken, satışların da düştüğü bilinen bir gerçek. Hem yurt içinde vatandaşların alım gücünün düşmesi hem kredilerde düzelnemelerle gelen oranların yükselip limitlerin gerilemesi hem de yurt dışında yabancıların alımlarında da döviz kurlarına rağmen rekabetin artması gibi birçok etken bulunuyor.

Türkiye’de ortalama bir fiyatının ağustos ayında 2 milyon 800 bin TL’ye ulaştığını gördüğümüz verilere göre, İstanbul’da 4 milyon lirayı aştığını, hatta yabancı ilgisi yoğun bazı kıyı şehirlerinde daha yüksek fiyatların görüldüğünü biliyoruz.

Biz de bu kapsamda, ‘Türkiye’de ev fiyatına dünyada nasıl evler var?’ sorusunu sürekli soruyoruz.

Sıra ABD’ye geldi. 169 bin 900 dolar olan bu evle başlayalım. 1920 yılında yapılmış, garajı, bahçesi, bodrumu, tavan arası toplamda 306 metrekare bir ev kısaca 27 ila çarparsak 4 milyon 587 bin TL gibi bir fiyata geliyor.

2017 yılında inşa edilmiş, ABD’nin güneyindeki bu ev de 169 bin 900 dolar değerinde.

Orlando’daki bu renkli ev milli parklara da gayet yakın. 115 metrekare, kendi girişi olan ikiz değil dördüz bir mimariyle yapılmış kendi bahçesine sahip 2 odalı 3 banyolu, açık mutfaklı ve 155 bin dolar yani 4 milyon 185 bin TL ediyor.

1876 yılında inşa edilen evin iç dizaynı da diğerlerine göre daha göre daha şık. 3 odalı ev yaklaşık 150 metrekare ve bunun da fiyatı 169 bin 900 dolar.

Bakım mutfak ve banyoya sahip olan bu evin de yine güzel bir bahçesi ve garajı bulunuyor. 810 metrekare kullanım alanı olan evin bina alanı 94 metrekare. 2 oda 2 banyolu bu ev 1897 yılında inşa edilmiş. Springfield’deki bu ev ABD’nin baya İç Anadolu’sunda olurken, fiyatı 165 bin dolar yani 4 milyon 452 bin TL.

Florida’ya göllerin arasına gidersek, ikiz villa şeklinde bu evlerin olduğu havuzlu sitede yatak odası, yaşam alanı, kış ya da güneş bahçesi olan yemek alanı da ayrıca bulunan bu evin fiyatı da 140 bin dolar 3 milyon 777 bin TL oluyor.

222 metrekarelik bu evin güzel bir çatı katı, mutfağı, 4 odası, geniş bir kazan dairesi katı bulunuyor ve fiyatı 3 milyon 915 bin TL.

Açık mutfaklı, ahşap detaylı, 1 oda bir salon 38 metrekarelik bu evin fiyatı 3,5 milyon TL.

ABD’de ev fiyatları nasıl sizce? Sırada hangi olsun istersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x